пʼятниця, 10 квітня 2009 р.

Хроніка Майдану в Кишиневі. За погромами проглядаються “вушка” ФСБ і ВоронінаВласті Молдови самі організували безлади і погроми в Кишиневі, щоб розпочати репресії проти опонентів.
Про це заявив перший віце-голова Ліберально-демократичної партії Молдови Александру Тенасе.

За його словами, події 7 квітня нагадують підпал Гітлером Рейхстага для подальшої розправи над опонентами.

Політик відзначив, що безлади, що відбулися, не вигідні ні опозиції, ні Румунії, ні цивільному суспільству, оскільки від цього може виграти тільки нинішній комуністичний режим Владіміра Вороніна, щоб виправдати репресії проти опонентів.

«Події вівторка – для нас загадка, над якою ми зараз б'ємося. У нас є кадри того, як натовпом керувала група бритоголових молодих людей, які й вели студентів і школярів на штурм парламенту. Вони працювали чітко – кожен займався своїм сектором. Питання лише в тому, хто за ними стояв», – розповів Тенасе.

Лідер ЛДПМ Влад Філат, у свою чергу, повідомив, що камені для цієї групи заготовлювали люди в поліцейській формі. Вони ж супроводжували нападаючих на дахах будівель парламенту і резиденції Президента, коли там ставилися прапори Євросоюзу і Румунії.

«Як ці люди забралися на дах президентського палацу і поставили там прапор? Звідки вони знали, як туди пройти? Спробуйте хто-небудь зайти в будівлю адміністрації Президента і скажіть мені, як дістатися до даху. Це просто неможливо», – заявив Філат.

За його словами, ЛДПМ наполягатиме й робитиме все можливе, щоб була створена міжнародна комісія, яка проведе розслідування та встановить винних. Тільки так будуть встановлені дійсні винуватці в зіткненнях, які відбулися в центрі Кишинева, упевнений політик.

Сьогодні в Кишиневі очікувалося продовження хвилювань. Вчора у молдавському інтернеті від імені опозиційних партій розповсюджуються заклики вийти в п'ятницю вранці на центральну площу столиці і покласти край правлінню Партії комуністів. «Революція продовжується! Все на площу в п'ятницю рівно в 10.00! Геть комуністів! Передайте це своїм друзям і знайомим!" – листи такого змісту отримали багато мешканців Кишинева і інших крупних міст Молдови.

Тим часом лідери опозиційних партій заявляють, що не мають до цього ніякого відношення. «Ми не тільки нікого не звемо на вулицю, але навіть відкликали з мерії свою заявку на проведення акцій протесту, яку подали туди ще до виборів», – заявив Александру Тенасе і відзначив, що «не знає, хто за цим стоїть». За його словами, партійне керівництво наказало всім активістам провести роботу з масами, щоб не допустити появи людей на площі.

Тим часом в Кишиневі продовжуються арешти опозиції. Затриманий екс-радник Президента Вороніна по зовнішній політиці Сергій Мокану, нібито помічений у вівторок в натовпі хуліганів, що штурмували будівлю Президентської адміністрації.

Власті країни знов заявляють про готовність застосувати силу у разі повторення безладів. У цій справі Кишиневу допоможе Москва. По інформації російських видань, сьогодні вночі до Молдови з Росії літаком Іл-76 доставлена велика партія газових гранат «Черемуха» і інші спецзасоби.

Російський і Молдовський МВС оперативно й синхронно відреагували на цю інформацію, офіційно спростувавши її. Проте, джерела на умовах анонімності зазначений спецрейс підтвердили.
Хоч із деяким запізненням від анонсованого часу, але у столиці Молдови сьогодні відновилися й тривають акції протесту опозиціонерів, незадоволених результатами парламентських виборів 5 квітня. На маніфестацію в центрі Кишинева прийшли близько тисячі чоловік. Вони зібралися перед будівлею уряду і на знак того, що акція носить мирний характер, принесли з собою квіти.

Окрім незгоди з результатами виборів, на яких переконливу перемогу отримали комуністи, демонстранти мають намір висловити протест у зв'язку з "діями властей щодо тих, хто брав участь в мирних протестах 7 і 8 квітня".

Як відомо, 7 квітня мирні протести в Кишиневі закінчилися масовими безладами, зіткненнями з міліцією і погромами, в результаті яких були розгромлені будівлі парламенту і адміністрації Президента, сотні чоловік отримали поранення.

Викладачі кишинівських вузів і ПТУ, стверджують, що "люди в цивільному одязі заходять в аудиторії та відмовляють студентів від участі в акціях протесту". Одна з викладачок на умовах анонімності також розповіла, як отримала з незнайомого номера текстове повідомлення, в якому стверджувалося, що учасників акцій протесту нібито розстрілюватимуть.

Відзначимо, що, за наявними даними, міліція зброї (якщо не рахувати гранат із сльозоточивим газом) проти погромників 7 квітня не застосовувала.Комуністична влада піддає тортурам заарештованих дітей


Парламентський адвокат Тамара Племедяле висловила занепокєння долею восьми дітей, заарештованих в перший день протестів.

Правозахисник не виключає, що сили охорони правопорядку використовують засоби фізичних і психологічних тортур по відношенню до цих дітей, щоб швидше домогтися від них визнання ними провини.

"Не виключаю. Знаю із слів поліцейських, що є спосіб, як переконати їх визнати свою провину. Але вважаю, що таке ставлення - негуманне", - сказала Тамара Племедяле.

Парламентський адвокат по захисту дітей звернулася із запитом до міністра внутрішніх справ Георге Папуку, щоб з'ясувати, де знаходяться заарештовані діти і як з ними поводяться.

Згідно закону, власті зобов'язані зв'язатися з адвокатом по захисту дітей. Проте у випадку з заарештованими під час акцій протесту дітьми, влада цього не зробила. "Я намагалася поговорити з прес-секретарем Міністерства внутрішніх справ, але поки Аллу Мелека знайти не вдалося", - повідомила Тамара Племедяле.

Парламентський адвокат не виключає, що неповнолітні, які брали участь в розгромі парламенту і президентури, піддалися на підбурювання провокаторів.

На думку Племедяле, властям слід було використовувати спеціальні війська при захисті розгромлених будівель, а не хлопців строковиків, яким ледве виповнилося 18 років.

Адвокат по захисту дітей звернулася із закликом до батьків підсилити контроль над дітьми, щоб уберегти їх від наслідків участі в проявах насильства під час протестів.АРАТТА

Немає коментарів: